Okna a dveře
Při vytváření příjemného domova pro rodinu se nestavíme lhostejně k tvorbě domácího prostředí. Byt ožije díky slunku, které se do něho dostává přes okna. Ta by měla být nejen pěkná, ale i dlouhodobě funkční. Styl každého bytu ovlivňují i interiérové dveře, které si volíme k charakteru oken, někdy zase naopak.
Okno
Okno by mělo umocnit tvar domu a zdůraznit jeho charakter. Jeho funkčnost a pěkný vzhled se uplatní až po jeho zabudování. Pokud stavíme nový dům, neměli bychom sáhnout po těch nejdražších oknech, ale ani po té nejlacinější nabídce. Rozumně si promyslíme, jaký účel má okno plnit. Jeho rozměr by měl být přímo úměrný rozměru místnosti, do kterého vpouští světlo. Okna vyráběná na míru jsou dražší než typové, proto se omezujeme na co nejmenší počet různých oken.
Materiál oken
Moderní okna se vyrábějí v různých rozměrech, přičemž jejich fyzikální vlastnosti jsou takové, že pouštějí dovnitř jen tolik světla, slunce a zimy, kolik jim dovolíme. Vyrábějí se ze dřeva, plastu, kovu nebo ze směsi těchto materiálů. Z hlediska jejich otevírání mohou být otevírací, sklopné s posuvným kováním nebo v kombinaci těchto mechanizmů. Technické řešení okna má vliv na zvukové a tepelné izolační vlastnosti, stabilitu a životnost okna. Tyto se dosahují správným profilem okna, sklem, kováním, těsněním okna apod. Můžeme si vybrat i dřevěná okna – je to otázka vkusu.
Životnost
Historie ukazuje, že kvalitní dřevěné okno dosahuje životnost až 100 let. V současnosti používané plasty mají životnost asi 50 let. Hliníková okna jsou dražší než dřevěná či plastová. Zničitelné jsou jen mimořádnými vlivy a obyčejně se v nich poškodí jen kování, těsnění apod. Vlastnost kovu využijeme na zabezpečení pevnosti proti povětrnostním vlivům, příjemný vzhled dřeva a lehká údržba plastu je výhodou v interiéru. Moderní okna nabízejí oproti jednoduchému kování vysoký stupeň pohodlí a technického vybavení, například:
- rozpěra křídla zabraňuje vypadnutí okenního křídla v případě nesprávné obsluhy otvíracího sklopného kování
- kováním je možné ohraničit úhel otevřené ve sklopné poloze
- pojistka brání otevření okna zvenčí a zaručuje bezpečnost před nevítanými hosty uzamykatelnou kličkou
- zarážka brání náhodnému otevření nebo zavření okna
- rámy a křídla jsou konstruované tak, aby bylo možné osadit do nich izolační sklo se zvláštními funkcemi
- jsou lehko a dobře nastavitelná
Odhalení dokonalosti
Speciální tepelně-izolační sklo dokáže ušetřit v porovnání s izolačním sklem např. až 520 litrů vytápěcího oleje ročně při 25 m2 zasklené plochy. Koeficient tepelného prostupu tepla K (množství tepla, které pronikne přes 1m2 stavební látky při rozdílu teplot l stupeň C) u takového skla bývá1,8 standardní 1,3 W/m2 K. Zvláštními ochrannými vrstvami sklo dokáže propouštět sluneční paprsky, a přitom zabránit úniku tepla. Vzhledem na polohu domu by měl odborník přepočítat na kolik se vyplatí zabudovat do okna drané sklo. Z praxe je známé, že i na jižním Slovensku „díky“ sklu s mimořádným tepelným odporem musí majitel už začátkem septembra a ještě v květnu topit, protože sklo nepropouští sluneční paprsky. Moderní profily ve spojení se speciálními skly dosahují hodnoty zvukové izolace např. 52 dB, což je třída zvukové izolace č. 6 (nejvyšší třída je 7).
Barva a doplňky
Výběr barev umožňují dřevěná okna s nátěry ( i mořená), plastová nebo okna kombinovaná s hliníkovým obložením. Barvu si volíme podle čísla vzorníku barev. Ten požadujme od výrobce okna.
Prosvětlení střechy
V současnosti převládá trend mít pod střechou nebo ve sklepě pěknou světlou místnost s možností přirozeného větrání. Vytvořit příjemný prostor umožňují střešní nebo sklepní okna. Výšku osazení střešního okna ovlivňuje několik faktorů: sklon střešní konstrukce, možnost výhledu, prosvětlení budoucí místnosti apod. Okno se musí dát pohodlně otvírat a umývat z obou stran. Okenní zámek by proto neměl být vyšší než 200 cm. Podle sklonu střechy volíme takovou velikost okna, abychom měli aspoň z některých dobrý výhled vsedě i ve stoje. Při osazení střešních oken bývá často problém s jejich osazením. Úprava krokví je nutná jen tehdy, pokud mezera (d) mezi krokvemi je menší než šířka okna zmenšená o 30 mm (d š – 30 mm) nebo větší než šířka okna zvětšená o l200 mm (d š + 200 mm). Úprava nad a pod oknem musí být od okenního rámu v takové vzdálenosti, aby bylo možné vyhotovit ostenie nad oknem vodorovně a pod oknem svisle. Kvalita střešního okna se vyznačuje množstvím příslušenství (žaluzie, elektrické ovládání a pod).
Prosvětlení sklepa
Osvětlení sklepa zabezpečíme sklepním světlíkem. Jsou z plastu (polypropylén), který využijeme při hlubší zástavbě, pokud výška přízemí je těsně nad úrovní terénu. Modely jsou pochozní nebo pojízdné. Zatížení je přes místa se zakotvením rozložené do tělesa světlíku. Ochrana světlíku proti vloupán í je docílená pevným spojením roštu a světlíku. Světlík můžeme napojit na kanalizaci nebo trativod. Rozměry pochozních modelů nebo světlíků jsou d 80x80x50cmaž do 125x130x60cm.
Příslušenství oken
Základní součástí oken jsou venkovní a vnitřní parapetní desky. Můžou být ze dřeva, kamene, keramické, kovové nebo z plastu. Nadstandardní výbavou oken jsou okenice, rolety, vnitřní a venkovní žaluzie nebo zabudované mezi dvojsklo.
Dveře
Stavebník má možnost vybrat si dveře od klasických jednoduchých přes celoskleněné až po umělecky vyhotovené. Mnozí výrobci nabízí stavebnicové modely dveří, které se dají sestavit různými způsoby, ale vyrábějí se sériově. Kdo si namísto jednoduchých dveří cení design a klade důraz na rozmanitost materiálů, může si vybrat z desítek výrobků.
Klasické rozměry a materiál
Klasické dveře se montují do kovových zárubní. Moderní a cenově i esteticky náročnější se dělají na míru současně s dřevěnou zárubní. Otvírací dveře (levé, pravé, jedno nebo dvojkřídlové) jsou vhodné do vstupních prostorů, pokojů, kuchyně a některých vedlejších místností. Rozměr jednokřídlových volíme od 80 do 110 cm, dvojkřídlových od 120 do 220 cm.
Posuvné dveře a skládací dveře vyráběné obyčejně na míru jsou vhodné do obytné místnosti nebo haly. Vhodné jsou i tam, kde otevřené křídlo je nežádoucí. Shrnovací dveře se montují do kuchyně, koupelny apod. Rozměr shrnovacích, skládacích a posuvných dveří může být různý. Výklopné dveře osazujeme na půdu nebo do sklepa. Tradičním materiálem na výrobu dveří je dřevo. Kombinované se sklem propouští světlo nebo umožňují výhled do jiných místností. Rozměr kování a jeho barevné řešení musí být v souladu s materiálem zárubně, křídla a skleněné tabule. Sklo na dveřích bývá bezpečnostní. Kovové nebo protipožární dveře montujeme do kotelny, suterénu apod.
Bezpečnostní dveře
Při průzkumu trhu si nejdříve vybereme dveře, které sami považujeme za estetické a spolehlivé. Cena v tomto případě by mala být až na třetím místě. Jejich bezpečnost závisí od nejslabšího článku sestavy: zárubeň – křídlo dveří – zámky. Zárubeň musí být zabezpečená proti roztlačování a páčení. Kovová zárubeň musí být vevnitř vyztužené ocelovým plechem, aby odolávali tlaku, nárazu a páčení. Zvenku jsou obložené ocelovými profily, kůží, dřevem apod. Dveře jsou zabezpečené, pokud jsou zámky uložené po celém obvodě. Záleží nejen na počtu budov, ve kterých se dveře uzamknou, ale i na síle výsuvných tyčí, kolíků a hloubce, do které zapadnou na mechanizmu, který jimi hýbe na protikuse (zárubeň). Profil klíče by měl být nekopírovatelný.