Více než 1106 projektů
Poradna
Krov

Krov

Pohled na naší lidovou architekturu nás přesvědčuje, že krov byl její dominantou a i v současnosti je neoddělitelnou součástí rodinného domu. Domy s plochou střechou se v našich klimatických podmínkách stávají stále zřídkavějšími. Na rozdíl od plochých střech šikmé na té samé zastavěné ploše poskytují o skoro jedno podlaží větší prostor na vnitřní využití.

Typy

Krov není vždy daný půdorysem domu, a tak si klademe otázku, jaký si zvolíme. Dělá se pultový, stanový, mansardový, nejčastěji však sedlový. Může být zrealizovaný s plnými štíty, s polvalbami nebo valbového tvaru. Nejpoužívanějším materiálem na krov rodinného domu je dřevo. Někteří výrobci nabízí krov i z keramických střešních dílů (například systém HEBEL,YTONG). Na větší rozpony (pokud to umožňuje statické řešení spodní stavby) používáme železobeton nebo výhodné lehké ocelové i dřevěné vazníky.

Materiál krovu

Při použití dřeva na krov nezáleží na členitosti a rozměrech půdorysu. Rozměry jednotlivých prvků: pomúrnice, krokev, vaznice, kleština,sloupek,pásek, vzpíradlo, věšadlo a pod. navrhuje statik stavby na základě výpočtu. Průřez krovu ovlivňuje síla věru, hmotnost sněhu a krytiny a vlastní hmotnost. Na stejně řešený krov stavěný na severu Slovenska obyčejně potřebujeme víc materiálu než například v Bratislavě. Proto šikovný projektant při návrhu prvků krovu použije nejvýhodnější statické řešení. Cena za 1m3 dřeva se v současnosti pohybuje od 4 500 do 6 500 Kč. Na představený krov bylo použito asi 9,5 m3 dřeva.

Prvky krovů

Pomúrnice (její běžný pršet je 150/150 mm) je prvek krovu, který ukládáme na věnec obvodového zdiva. Její úlohou je přenést zatížení z krovu na nosné stěny domu. Od věnce je oddělujeme lepenkovou izolací. Krokvy (50 až 100/180 mm) podpírá vaznice (150 až 200/220 mm). Pokud sloupek, potřebný na podepření vaznice, nemůžeme uložit na nosnou zeď (nenachází se pod ním), vaznici ztužíme pásky (150/1520 mm). Na ztužení jednoduchých krovek používáme kleštiny.

Spojování dřevěných prvků
Nejběžnějším způsobem spojování dřevěných prvků krovu je tesařský spoj. Všechny ztužujeme klínky, zvlášť namáhané části (například spoj kleština a krokvy) dodatečně spojujeme závitovou tyčí a maticí. Dřevěný sloupek osadíme do ocelové papuče, ukotvené přímo na stropní desce nebo v betonovém bloku ve stěně. Pomúrnici ukotvíme kotevními háky nebo ocelovými trny, které před betonáží vložíme do betonového věnce. Vaznici ukotvíme do betonového bloku (nebo do věnce ve stěně) pomocí kotevních háků. Pokud vaznice, krokva nebo kleština má být neobloženou součástí interiéru, tak před osazením do konstrukce krovu je ohoblujeme.

Záklop a laťování
Rozsah pokrytí krovu deskama – záklop závisí od druhu střešní krytiny a i od toho, jestli bude krov zateplený. Plný záklop děláme pro krytinu s malým sklonem střechy (do 17 stupňů) a po asfaltové šindele. Pro betonovou nebo keramickou krytinu přibíjíme latě vzdálené od sebe 300-340 mm.

Ochrana dřeva
Dřevěný krov chráníme proti škůdcům, plísním, hnilobě a požárům nástřiky a nátěry. Proti ohni chráníme prvky krovu v interiéru podkroví dodatečným obkladem sádrokartonem, Cetrisom a nehořlavými nátěry.

Vikýř nebo okno
Denní světlo do obytného podkroví pouštíme světlíkem, střešním oknem nebo vikýřem. Do vikýře instalujeme stejná okna jako do stěn v ostatní části domu. Vikýř osadíme do hrázděné stěny jako součást krovu, nebo obvodové stěny. V hambálkovém krovu vikýř za standardních okolností neděláme. Střešní okno (typy VELUX, ROTO,FAKRO,PRIMA FENESTRA) osazujeme vždy mezi dvě krokve. Okno, které je širší než světlá šířka mezi krokvemi, osadíme po vyřezání části jedné krokve a její úpravě na rozměr okna. Tato úprava není vhodná v hambálkových krovech. Střešní okno vybavené ventilační klapkou osazujeme převážně do podkrovních místností, ve kterých je předpoklad vyšší vlhkosti, resp. Jsou v nich větší nároky na větrání (koupelna, kuchyně, prádelna, WC). Polohu střešního okna předurčuje účel podkrovní místnosti. Okno musí přispět ke zlepšení estetického dojmu domu. Proto je možné výrobky kombinovat do libovolných sestav. Cena kvalitního střešního okna rozměrů 80/120 bez nadstandardních prvků je 8 000-10 000 Sk. Sluneční clony, rolety, žaluzie, plizované žaluzie a markízy jsou nadstandardní prvky, které dodává většina výrobců střešních oken. Jimi regulujeme pronikání světla a tepelného záření do interiéru. Vikýř umožňuje lépe využít podlahovou plochu. Střešní okno zase prosvětlí větší prostor než vikýř oknem ve stěně.

Na vrch strany na vrch stránky

Druhy krovu

Hambálkový krov
Je to nejběžnější a nejjednodušší dřevěný krov. Střecha obdélníkového půdorysu má tvar písmena A je vhodná do rozponu 8 až 9 m. Pozůstává z pozednic, krokví a kleštin. V podélném směru krov není staticky zabezpečený a jeho zateplení řešíme latěmi. Hlavním nosným prvkem hambalkového krovu po obou stranách krokve je kleština. Do prostoru mezi dvě kleštiny vkládáme kleštinovou vložku, která zabraňuje její vybúleniu. Při hambálkových krokvích mezi kleštiny ze spodní strany a mezi krokve vkládáme tepelnou izolaci. Uchytíme ji dřevěným roštem. Ten slouží zároveň na upevnění sádrokartonu, Cetrisu, hoblovaných dřevěných jiných desek.

Vaznicový krov
Vaznicový krov je vhodný na překrytí složitějšího půdorysu. Na rozdíl od hambálku u vaznicového krovu neděláme zavetrovanie. Tuto úlohu přebírají vaznice, které kromě toho zabezpečují i statickou funkci roznosu vertikálních díl do stěn nebo do sloupků, na kterých jsou položené. Kleštiny umístíme jen v každém čtvrtém až pátém poli. Největší rozpor horizontálního prvku bez podepření bývá 4,5 m. Délka krokve od vaznice po hřeben krovu může být nejvíce 2,5 m. Pokud překročíme tuto zásadu, tak si pomůžeme vrcholovými přílohami.

Vešadlový a vzpěradlový krov
Principem konstrukce je vyloučení ohybných momentů vaznice a přenesení celého zatížení do vzpěr. Dosáhneme to vešadlom. To může být do rozponu 8 metrů jednoduché a do rozponu 10-11 metrů dvojité. Trojitým vešadlom dosáhneme rozpětí i větší než 13 metrů. Konstrukce vzpěradlového krovu je řešena podobně jako věšadlová. Funkci vzpěradla přeberou zkrácené sloupky, které podpírají soustavu třech až čtyř vaznic.

Netradiční krovy
Dřevěné lepené nebo ocelové příhradové vazníky se často nepoužívají na konstrukci krovu v rodinných domech. Výhodně jsou hlavně pro větší rozpon, kvůli kterému bychom museli zvětšit sklon střechy z dřevěných hranolů. Zakrýváme je plným záklopem. Krov z lehkých ocelových vazníků (např.systém SIMEK SYSTÉM) nevyrábí na míru.
K přednostem lehkého kovového systému je možné zařadit:

  • jednoduchost a rychlou montáž bez použití těžkých zdvihacích mechanizmů (tzv.dvouchlapová metoda)
  • maximální odlehčení nosné kostry a výrazně nižší hmotnost krovu
  • montáž tzv. suchou cestou

Ocelový přehradový nosník dlouhý 7,5 m má jen asi 20 kg. Dřevěný hranol s adekvátní nosností by vážil asi 80 kg. Montáž lehkých přehradových vazníků není závislá na počasí. Jednotlivé prvky spojujeme skrutkama. Domácí mistr s pomocníkem smontuje takový krov za několik dní.

Lehký ocelový krov
Krov montujeme z jednotlivých nosníků nebo dopředu vyrobených sestav podle montážní dokumentace. Po ukončení montáže vazníků a jejich vycentrování nosnou část střechy (krokve) priskrutkujeme k podezdívce (dřevěné, betonové nebo ocelové), nosné stěně zděné nebo z nosníků Simek systém pod hřebenem střechy. Detailní uchycení k nosné části je vždy řešené podle konkrétních podmínek stavby. Zavetrujeme cihlami nebo velkoplošnými deskami hrubými 14 mm (Certis, OSB apod.). Střechu uzavřeme položením střešní krytiny. Při správném uchycení je možné na lehkou kovovou střechu uložit všechny druhy krytiny (asfaltové šindele,keramickou nebo betonovou krytinu vlnité desky apod.). Vhodný výběr krytiny je ovlivněný především sklonem střechy. Cena materiálu na zateplenou střechu (paropropustná fólie, Cetris 14 mm, kovové nosníky spojovací materiál, tepelná izolace Nobasil 200 mm, PE folie 0,2 mm, cihla, sádrokarton 12,5 mm) bez krytiny je asi 1 300 Sk/m2.

Na vrch strany na vrch stránky