Nejvhodnější projekt podle vašich představ
Trh s nemovitostmi dnes mimořádně vzkvétá. Ve všech větších slovenských městech je však cena bytů tak vysoká, že se za ni dá postavit menší rodinný dům. Proto výstavba rodinných domů zažívá takový rozmach. Je třeba zdůraznit, že ze všech rodinných domů, postavených v posledním desetiletí na Slovensku, až 80% tvoří stavby podle katalogových projektů. Proč je tomu tak?
Výhody katalogového projektu
V první řadě proto, že cena katalogového projektu je podstatně nižší, než cena individuálního projektu, ale při garanci stejné kvality. Další, že investor si může v klidu domova podrobně prohlédnout vizualizaci, tj. výzor každého domu a jaké je jeho dispoziční řešení. To pomáhá hlavně investorům se špatnou prostorovou představivostí a komunikačními bariérami. Kdyby totiž investor vysvětlil architektovi, jakou má představu a kdyby ji společně přenesli na papír, pošly by celé týdny.To, že při katalogovém rodinném domě jsou hned od začátku jasné styly, zase umožňuje investorovi, aby se necítil zpátečnicky, pokud chce „len“ tradiční rodinný dům a ne nejmodernější architektonické dílo. V katalogu však najdete i modernější architekturu, takže každý si může vybrat takový dům, jaký se mu nejvíc líbí.
Velkou výhodou katalogových projektů je i citelná úspora času, protože vybraný projekt investor obdrží v průběhu několika dní (dodací lhůta katalogového projektu je 12 pracovních dní). Zároveň si ho může objednat nejen osobně, ale i písemně či prostřednictvím on-line formuláře, takže se samotnou výstavbou může začít v podstatě okamžitě. Už při letmém nahlédnutí jsou jasné i cenové kalkulace, tj. přibližně propočty cen materiálů, které ulehčují investorům komunikaci se stavebními firmami při tvorbě cenové nabídky.
Co se týká materiálů a technologických řešení, každý dům je navržený z konkrétních prvotřídních materiálů od etablovaných výrobců a prodejců, se kterými mají projektanti smluvní vazby a které si vybrali na základě ověřené kvality. Důraz je na současných materiálech a technologiích, jako jsou izolace, střešní krytiny, okna, omítky či podlahy, hrubá stavba ale v převážné míře vyrůstá z tradiční pálené cihly se sílou 38 cm. Opět je to krok směrem ke spotřebiteli – investorovi katalogového rodinného domu, tj. domu pro širokou veřejnost, který se odráží ve výběru cihly jako nejdostupnějšího a nejvíce používaného stavební ho materiálu na našem trhu. Projektové řešení je však natolik univerzální, že komplikace nepředstavuj ani rozhodnutí investora upřednostnit jiný stavební materiál.
Projektová dokumentace
Projektová dokumentace rodinného domu ve standardní dodávce slouží pro stavební jednání a následnou výstavbu jen jedeno rodinného domu. Projekt je kompletní, to znamená, že obsahuje architekturu, projekt požární ochrany, statiku, zdravotní techniku, topení (kromě projektů chat) a elektroinstalaci. Projekty je možné vyhotovit i zrcadlově obráceně (nejčastější příčinou potřeby tohoto úkolku je špatná orientace pozemku na světové strany nebo původní natočení z hlediska sousedních staveb). Zrcadlový projekt ale není jen původní projekt orazítkovaný razítkem (Zrcadlový obraz“, ale kompletní překreslená dokumentace v zrcadlovém obraze, včetně všech profesí. Projekty jsou dodávané v 5 paré.
Společnost Wranders kromě prodeje projektů nabízí i poradenství při výběru projektu, poradenství při osazení rodinného domu na pozemek, konzultace ohledně změn v projektu a zakomponování těchto změn do projektové dokumentace podle potřeb klienta. Z toho vyplývá, že investor už nemusí navštívit jiného projektanta kvůli osazení objektu na pozemek, napojení na inženýrské sítě, zrcadlovému obrazu nebo drobným provozním a materiálovým změnám. Kompletní produkt dostane pod jednou střechou.
Jak si vybrat vhodný rodinný dům
Když se rozhodujete pro určitý typ rodinného domu, měli byste si položit aspoň základní otázky: kolik finančních prostředků máte k dispozici, kolik času chcete věnovat výstavbě (protože i kdybyste si najali stavební firmu, břemeno realizace bude stále na vašich bedrech), pro jaký počet lidí bude dům sloužit, jaký je životní a pracovní rytmus jednotlivých členů rodiny, jaké jsou jejich koníčky a záliby, či plánujete žít v ústraní či společensky, jaká je perspektiva domu, když děti odrostou a osamostatnění se atd. Můžete si vybrat samostatně stojící rodinný dům, dvojdům nebo dům v (nové)řadové zástavbě. Zvolit si mezi přízemním a poschoďovým domem, vybrat si skromnější variantu a 3 nebo 4 obytnými místnostmi, nebo velkorysejší koncept s 5 a 6, dokonce se 7 či 8 obytnými místnostmi. Zvažte, či preferujete dům bez garáže nebo s garáží, pokud s garáží, zvažujte či chcete samostatně stojící nebo jako součást domu. Není třeba zapomínat, že dnes už není ničím výjimečným ani dvojgaráž. Rozhodujete se též o suterénu, či chcete rodinný dům bez suterénu, částečně podsklepený nebo celý podsklepený. Musíte při tom zohlednit i charakter pozemku, či je rovný, svahovitý, mírně svahovitý, úzký nebo naopak široký a orientaci na světové strany.
Co se týká architektonického ztvárnění, domy se dají rozdělit do dvou hlavních skupin: tradiční a moderní. Je třeba si říci, že vkus slovenského stavebníka se v podlesních letech nijak radikálně nemění, stále se nejlépe prodávají klasické domy, vycházející z architektury, která je našemu naturelu nejbližší, teda nízkopodlažní rodinné domy se sedlovou střechou, se třemi podkrovními místnostmi a koupelnou, v přízemí s obývací místností, propojenou s kuchyní a jídelním koutem, případně s jednou místností pro hosty (pracovnou), jako i bungalovy. V katalogu je to hlavně řada alfa (menší rodinné domy, obzvlášť vhodné do prostředí s nízkou jednopodlažní zástavbou) a řada beta (který je vhodný především do prostředí s dvoupodlažní zástavbou), ale i gama a delta.
Pro progresivněji založené investory jsou v nabídce moderní, funkcionalistické stavby, tedy rodinné domy s plochými střechami, hranatých tvarů, s prodlouženými okny a zajímavě řešenými fasádami. Jejich osobité kouzlo dotváří prosklené stěny v obývací místnosti a ložnicích, které nabízejí kontinuitu interiéru s prostorem terasy a zahrady. V katalogu jsou to hlavně řady zeta (velmi příjemná nízkopodlažní architektura), kappa (dvoupodlažní zástavba) a lambda.
Tři základní velikostní kategorie: menší, středně velký a velký rodinný dům
Pokud se jedná o katalogové rodinné domy, jádro nabídky tvoří domy menší a střední velikostní kategorie. Je to pochopitelné, vždyť tento typ bydlení je v první řadě o úsporné, finanční méně náročné výstavby. Rodinný dům menší velikostní kategorie svými prostory plně uspokojí nároky na bydlení 3-5 členné rodiny. Počet místností je obyčejně 3m nebo 4. Zastavěná plocha se pohybuje od 52,5MN2 (Gama 53) do 158,0 m2 (Alfa 158). celková obytná plocha od 48,7 m2 (Alfa 96) do 114,5 m2 (Kappa v95). Díky promyšlenému bezbariérovému řešení jsou vhodné i na bydlení osob se sníženou pohybovou schopností. Prostory menšího rodinného domu jsou oproti své úspornosti v první řadě účelné, pod co se podepsala, především důmyslně zvládnutá dispozice. Ve většině případů je interiér plynule propojený s exteriérem, to znamená, že velký prostor obývací místnosti, jídelny a kuchyně volně navazuje na terasu a dále zahradu. Vícero řešení nabízí možnost předělat si půdu z původně skladovací funkce na obyvatelný prostor. Samozřejmostí je, že denní a noční část jsou dispozičně samostatné. Rodinné domy menší velikostní kategorie plně pokrývají požadavky investora na co nejlacinější výstavbu – dům se dá velmi jednoduše zakomponovat i do menší stavební parcely a stavba je technicky jednoduchá, rychlá a finančně nenáročná, tím pádem vhodná i pro alternativu svépomocné výstavby.
Rodinný dům střední kategorie uspokojí potřeby bydlení pro 4-6 člennou rodinu, vícero z nich se dají využít dokonce jako rodinné penziony. Počet místností je 4,5 nebo 6. Zastavěná plocha se pohybuje od 85,8 m2 (Delta 85) od 223,5 m2 (Alfa 223), celková obytná plocha od 56,7 m2 (Alfa 161) od 138,5 m2 (Delta 135). Dominantou denní části je obývací místnost s krbem. Kromě obývací místnosti a kuchyně s jídelním koutem má rodina k dispozici i sousední místnost, která může sloužit jako pracovna, resp. Místnost pro hosty. Dvojpodlažní domy mají denní část umístěnou na přízemí a noční na poschodí, některé z nich vhodnou dispozicí oddělují na poschodí dvě samostatné noční části – noční část dětí a noční část dospělých. Vícero domů je částečně podsklepeno, nacházejí se tam místnosti technického a skladového charakteru, ty které jsou nepodsklepené nabízejí možnost částečného nebo úplného podsklepení. Součástí řešení je garáž, resp., dvojgaráž. Můžete se rozhodnout jestli bude lokalizována v boční části domu, vestavěná přímo na přízemí nebo v suterénu.
Rodinný dům větší velikostní kategorie potřebuje především velkou stavební parcelu. Svými prostory plně uspokojí nároky na bydlení pro 5 až 6 člennou rodinu. Počet místností je od 4 při velkoryse pojatých luxusních přízemních domů – bungalovů, přes 5,6 a 7 (ojediněle až 8) obytných místností. Zastavěná plocha se pohybuje od 128,2 m2 (Gamma 128) do 220,1 m2 (Omega 220), respl.259,5 m2 (Alfa 259), celková obytná plocha od 65,7 m2 (Zeta 153) do 194,2 m2 (Omega 220). Rodinné domy této velikostní kategorie mají oblící místnost s centrálním schodištěm, galérií z poschodí, s propojením na zahradu přes prosklenou stěnu. Na přízemí je kromě místnosti pro hosty i další ložnice. Objekty nabízí komfortní koupelny na přízemí i na poschodí. Nezanedbatelnou výhodou je dostatek obkládacích prostorů. Některé z domů se po drobných stavebních úpravách dají rozdělit na dvě samostatné bytové jednotky. Mezi komfortní „rodinná sídla“ patří především řada omega.
Chaty a chalupy nebo něco pro investory, kteří hledají trochu klidu na vesnici.
Unikátní řada „chaty a chalupy“ která v takového podobě v ostatních letech na Slovensku nevyšel, je zastoupený řadou theta. Najdete tam chatky malé velikostní kategorie, vhodné do zahrádkářských, rekreačních a horských oblastí, které uspokojí nároky na rekreaci pro 3-5 člennou skupinu lidí. Počet místností je 2 nebo 3. Zastavěná plocha se pohybuje od 30,0 m2 (Theta 30) do 66,9 m2 (Theta 67), celková obytná plocha od 20,0 m2 (Theta 43)do 45,3 m2 (Theta 35). Nejmenší z nich jsou jednopodlažní, ty větší, dvojpodlažní mají noční část řešenou na poschodí. Chaty střední velikostní kategorie uspokojí potřeby rekreace 4-6, některé dokonce 8 členné skupiny. Zastavěná plocha se pohybuje od 39,0 m2 (Theta 46) do 66,1 m2 (Theta 66), celková obytná plocha od 29,6 m2 (Theta 59) do 60 m2 (Theta 61). Takřka výlučně jsou dvojpodlažní. Denní část je řešena na přízemí, její dominantou bývá krb, noční na poschodí.
Chalupy střední velikostní kategorie jsou vhodné do vesnické zástavby, případně do horských oblastí. Svými prostory plně uspokojí potřeby rekreace pro 4-6 člennou skupinu. Zastavěná plocha se pohybuje od 39,9 m2 (Theta 40) do 93,5 m2 (Theta 94), celková obytná plocha od 45,1 m2 (Theta 40) do 89,2 m2 (Theta 94). Denní část je řešena na přízemí, ústředním prvkem v ní bývá krb nebo kachlová pec. Noční část je na poschodí. Vícero z chalup jsou propojené s exteriérem terasou. Chalupy větší velikostní kategorie prostorově plně uspokojí 6-8 člennou skupinu. Umožňují však nejen plnohodnotnou rekreaci, ale i stylové vesnické bydlení. Zastavěná plocha se pohybuje od 100,8 m2 (Theta 100) do 120,3 m2 (Theta 120), celková obytná plocha od 91,3 m2 (Theta 100) do 124,2 m2 (Theta 120). Tyto stavby jsou technicky jednoduché, takže jejich výstavba je rychlá a finančně nenáročná, z čehož vyplývá, že šikovný mistr ji zvládne i svépomocí.